مرکز تحقیقات دایرک وابسته به بنیاد ملی بازی های رایانه ای جدیدترین تحقیق خود در حوزه صنعت بازی ایرانی را به نام “بازی‌های ایرانی در بازار جهانی” منتشر کرده است. این مرکز حدود یک ماه پیش هم آماری از گیمرهای ایرانی به همراه پیمایشی از وضعیت عملکرد آن ها و میزان وقتی که برای بازی می گذارند را منتشر کرده بود.

bazi

این گزارش در کنار نتایج و آمار و ارقام پیمایش ملی گیمرهای ایرانی تصویری جامع از وضعیت صنعت بازی های رایانه ای و سهولت صادرات دیجیتال نسبت به صادرات فیزیکی بازی ها را نشان می دهد.

به گزارش آوینی نیوز : در این تصویر برای نخستین بار آماری از بازی‌های دیجیتال تهیه شده که ظرفیت بازی‌های ایرانی در فروشگاه‌های دیجیتال خارجی را نشان می‌دهد.

5302730_331

تصویر زیر تعداد بازی ها بر اساس سال های انتشار را تکفیک کرده است.

5302731_530

تصویر زیر آماری میانگین از دانلود ۱۱۰ هزار باری بازی های ایرانی در فروشگاه های دیجیتال را نشان می دهد. این آمار به تفکیک بیشترین دانلود بازی های ایرانی عرضه شده در فروشگاه های خارجی مربوط به بازی های رایگان را نشان می دهد.

5302732_107

این پیمایش آمار دیگری را از قیمت گذاری هر نسخه بازی که به صورت یکجا خرید می شوند را منتشر کرده که چیزی معادل ۸٫۳۲ دلار در فروشگاه های دیجیتال خارجی قیمت گذاری شده و به فروش می رسد.

5302898_640

این گزارش مجموع درآمدی از وضعیت صادرات و عرضه بازی های رایانه ای ایرانی در بازارهای جهانی که به صورت ناخالص یک میلیون و ۲۳۵ هزار دلار است را منتشر کرده است. گفتنی است؛ این درآمد با احتساب سهر تقریبا ۳۰ درصدی فروشگاه های دیجیتال خارجی و سهم ناشران غیر ایرانی می باشد که درآمد خالص بازی سازان ایرانی پس از کسر سهم فروشگاه و سهم ناشر قابل محاسبه است.

5302899_487

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران