نخست‌وزیر عراق سحرگاه دیروز (دوشنبه‌ ۲۶ مهر / ۱۷ اکتبر) آغاز عملیات آزادسازی موصل از گروه تروریستی داعش را اعلام کرد.

1212100

به گزارش آوینی نیوز : داعش در بخشنامۀ ویژه‌ای که برای عناصر خود در استان نینوا صادر کرده، از آنها خواسته با هم متحد باشند و در صورتی که ناچار به عقب‌نشینی شدند، بر دیوارها شعارهای تفرقه‌افکن و دشنام به خلفا بنویسند، چرا که این کار در جهت منافع مسلمین است!

در حالیکه امروز صبح  عملیات بزرگ آزادسازی موصل آغاز شده است، داعش با انتشار یک فایل ویدئویی از اعدام وحشیانه شماری از کسانی که آنها را “جاسوس” نامیده خبرداد.

در ویدئویی که داعش منتشر کرده افراد محکوم به اعدام در حالیکه محل اصابت گلوله روی پیشانی آنها با اسپری سیاه شده هدف قرار گرفته و کشته می شوند. روز گذشته نیز داعش ۵۸ عضو خود را به دلیل همکاری با نیروهای امنیتی عراق و تلاش برای خروج از این گروه تروریستی اعدام کرد. گفته می شود همزمان با آغاز عملیات آزادسازی موصل اختلافات درونی در میان عناصر گروه تروریستی تکفیری داعش به شدت افزایش یافته است.

در این میان رسانه‌های فارسی‌زبان با پریشانی خاصی به این عملیات واکنش نشان دادند و با به میدان کشیدن مسائلی مانند آوارگی سعی در تحت‌الشعاع قراردادن این عملیات بزرگ به نفع داعش برآمدند.

2016-10-18_10-32-14

2016-10-18_10-33-01-768x465

2016-10-18_10-33-41

بی‌بی‌سی فارسی در این خصوص نوشت: “دولت عراق چند ماه برای این عملیات برنامه ریزی کرده است. موصل از ژوئن ۲۰۱۴ تحت کنترل داعش بوده است. سازمان ملل متحد می گوید که تاثیر این عملیات بر غیرنظامیان “بسیار گسترده” خواهد بود و شاید تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در داخل و اطراف شهر دستخوش این نبرد شوند. موصل آخرین پایگاه عمده داعش در عراق است. مقام های عراقی می گویند که راندن داعش از موصل عملا به معنی شکست این گروه در عراق خواهد بود.”

2016-10-18_10-49-20

تصویر از سایت بی‌بی‌سی فارسی

با این حال، خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گزارش داد: «نیروهای مشترک عملیات آزادسازی موصل از رصد کردن فروپاشی آشکار در میان داعش به ویژه خط مقدم آن خبر دادند.»

منابع عراقی خبر دادند که پلیس داعش اعلام کرد که سیطره دولت اسلامی بر موصل از بین رفته است.

موصل بزرگترین شهری است که گروه تروریستی داعش آن را در اشغال خود دارد و این شهر که حدود یک و نیم تا دو میلیون نفر جمعیت دارد، آخرین پایگاه اصلی این گروه تروریستی در عراق به شمار می‌رود.

منابع:

سایت الف

جام نیوز

انتهای پیام/